İki Kelime - Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu

İki Kelime - Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu

MERSİN DE?VLET KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU MÜDÜRLÜĞÜ

Ekim 2008 tarihi itibari faaliyetlerine başlayan Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türkiye’nin 8. Korosu olup, Akdeniz Bölgesine hitap eden tek korodur.

Klasik Türk Müziğinin geliştirilmesi, musikimizin yozlaştırıcı müzik türlerinin etkisinden korunması, sanat değeri olan Türk Musikisi eserlerinin en üst seviyede icra edilmesi, hem Yurt içinde, hem Yurt dışında Klasik Türk  müziğinin tanıtılması gibi Ulusal Kültürümüz açısından büyük önem arz eden bir konuda faaliyet gösteren Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, 18 Mayıs 2009 tarihinde ilk açılış konserini vererek sanatseverlere merhaba demiştir.

Türk Müziğini daha geniş kitlelere ulaştırmak için periyodik konserlerinin yanı sıra, TRT Çukurova Radyosu canlı yayınlarında, eğitsel çalışmalar kapsamında okullarda ve çevre il ve ilçelerde de konserler veren Koro, ayrıca; CD çalışmalarına da başlamıştır.

Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanat Kurulu Koro Şefi Fatih ORAL, Şef Yardımcısı Hakan ÇETİNAY, Koro Müdürü Aşkın GÜNAY ile koro sanatçılarından Hidayet GÜRSEL ve Hilal YÜZER’ den oluşmaktadır.

SAZENDELER TOPLULUĞU

Ahmet BARAN – Kanun (Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu)
Burak ÇAKIR – Ritm (Sivas Devlet Halk Müziği Korosu)
Evren TURNA – Keman (Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu)
Kamuran UMUZDAŞ – Ud (Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu)
S. Atakan ATABEY – Viyolonsel (Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu)

FİLİZ ÇETİNAY

Ankara doğumlu olup, ilk, orta ve lise tahsilini Ankara’ da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan ÇETİNAY, ilk müzik eğitimine Ankara Radyosu Gençlik Korosunda başladı.

Yüksel KİP, Tarık KİP, Ahmet HATİPOĞLU ve Nazmi ÖZALP gibi birbirinden değerli hocalardan musiki dersleri aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nın açmış olduğu sınavda başarı göstererek Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda ses sanatçısı olarak görev alan sanatçımız, halen Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda ses sanatçısı görevini sürdürmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.