Piyano Ney İkilisi

Piyano Ney İkilisi

SUNUŞ

Müzik yaşantımız boyunca bizleri derinden etkileyen, çalmaktan mutluluk duyduğumuz eserleri,  bestekârlarını da yâd ederek kendimize özgü bir anlayışla özüne sadık kalarak Klâsik Batı Müziği ve Klâsik Türk Müziği`nin ortak ruhunu sizlere sunmak istiyoruz. Bizim yapmak istediğimiz, bir şeyleri ispat etmek değil gönlümüzdeki duygu ve düşünceleri paylaşmaktır.

Böylesi bir sunuşta, Dede Efendi’nin Ferahfeza Ayinî Şerifi’nin Dördüncü Selâmı ile yola çıktık ve daha sonra dehâ bir besteci ve Tanbur virtüözü olan Tanbûrî Cemil Bey’in eseri Ferahfeza Saz Semâî’si ile devam ettik. Tasavvuf ve Klâsik Türk Müziği`nin eserlerini Türk diyarlarının ezgileri ile yoğurduk.

Dileriz bu hazzı paylaşırız...
Ercan Irmak – İlyas Mirzayev

ERCAN IRMAK

Eskişehir’de doğdu.Müzik tutkusu, çocukluk yıllarında kaval çalarak başladı.Bu tutku onun önce Bursa’ya, sonra İstanbul’a yerleşmesine neden oldu.

1980 yılına kadar birçok sanatçının albümünde kaval çalan IRMAK, aynı yıl, merhum Aka Gündüz KUTBAY’ın ve besteci Vedat Yıldırım BORA’nın önerisi doğrultusunda, Neyzen Aka Gündüz KUTBAY’ın hediye ettiği Mansur Ney ile neyzenliğe ilk adımını attı.

Yurtiçi ve yurtdışında konserler veren ve çeşitli albüm çalışmalarına katılan IRMAK, 1999’da kompozitör İlyas MİRZAYEV ile Tasavvuf Senfonisi’nin birinci bölümünü Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Adana’da seslendirdi.

İstanbul, Antalya, Bursa Devlet Senfoni Orkestraları’na ve CRR Senfoni Orkestrası’na solist olarak katıldı.
İlyas MİRZAYEV ile birlikte hazırladıkları Ney Konçertosunu; Prof. Saim AKÇIL yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası ile İstanbul (Uluslararası İstanbul Müzik Festivali), Ankara, İzmit, İzmir, Bursa’da ve yurtdışında; Japonya, Bakü, Alma-ata, Bişkek, Taşkent, Selanik ve Brüksel’de seslendirdi. Piyanoda İlyas MİRZAYEV ile Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konser salonunda ve Viyana’da Klasik Türk Müziği eserleri ve Anadolu ezgilerini seslendirdi.

Hamburg, Londra ve İstanbul Aya İrini konserlerinde; MİRZAYEV’in hazırladığı, şef Howard GIRFFITHS yönetimindeki London Mozart Players Orkestrası ile Güher ve Süher PEKİNEL kardeşlerin de solist olduğu, “Janus im Orient” adlı eserde solist olarak ney üfledi.

Ney konçertosunu; 20 Ocak 2006’da şef Fahrettin KERIMOV yönetiminde, Bursa’da, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ile; 6 - 7 Nisan 2006’da şef Naci ÖZGÜÇ yönetiminde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile seslendirdi.

Şef Saim AKÇIL yönetimindeki, Tefken Filarmoni Orkestrası’nın verdiği konserlerde; İlyas MİRZAYEV’in hazırladğı “Üç Denizin Senfonisi”nde, 2 Ekim’de Bürüksel’de, 4 Ekim’de Paris’te, 5 Ekim’de Berlin’de solist olarak ney üfledi.

Halen, Kültür Bakanlığı Devlet Modern Folk Müziği Topluluğu’nda ney sanatçısı olarak görev yapmaktadır.
Neyzen Sinem Hondoroğlu Irmak ile evlidir.

İlyas MİRZAYEV

11 Mayıs 1961 yılında Sovyetler Birliği’nin Bakü kentinde dünyaya geldi. Babası ünlü Sovyet bestecisi "Musa Mirzayev" olması nedeniyle ilk müzik derslerini ondan almaya başladı. 1979 – 1984 yıllarında Bakü konservatuarı konpozisyon bölümünü birincilikle bitirdi. 1984’ten sonra 2 yıl Moskova konservatuarında yine kompozisyon üzerine lisans üstü eğitim gördü.

Mirzayev’in eğitmenlerinin arasında 20. yy’ın dahî bestecisi Dimitri Şostakoviç’in öğrencisi olan Cevdet Hacıyev , dünyaca ünlü çağdaş bestecilerden Alfred Schnittke ve Edison Denisov bulunmaktadır.

Mirzayev, Aziza Mustafazadeh’in babası, efsanevi caz müzisyeni Vagıf Mustafazadeh ile çalışmaya başladığında henüz 16 yaşındaydı ve onun sayesinde caz müziğine aşık oldu. Mirzayev, aramızdan ayrılmış olan Vagıf Mustafazadeh’in bıraktığı yerden devam etmeye çalıştığını da dile getirmektedir. 1997’de Türkiye’de kurduğuInternational Project adlı grubu ile bunu belli ölçülerde gerçekleştirmiştir.

Mirzayev ilk caz grubunu 1985’te kurduktan sonra hep farklı ülke ve kültürlerden müzisyenleri bir araya getirerek müzik yapmayı hayal etmiştir.
1999 yazında Kiev’de düzenlenen uluslar arası Yaz Akşamları festivaline katılmış ve Ukrayna’da tanıştığı caz müzisyenleri ile çeşitli konserler vermiştir.
Mirzayev 1999 yılından sonra değişik uluslardan oluşan caz grubuyla çeşitli caz festivallerine katılmış ve JoeZawinal ile konser verme imkanı bulmuştur.
İlyazMirzayev’in Türkiye’deki çalışmaları hızlanarak devam etmiş, Tekfen Karadeniz orkestrası için yazdığı Ney Konçertosu Türkiye ve dünyanın 12 ülkesinde büyük beğeni kazanmıştır. Bu eser Neyzen Ercan Irmak’ın solistliğiyle halen çeşitli ülkelerde çalınmaya devam etmektedir.

Ney Konçertosundan sonra  bestelediği, 23 değişik ülkeden müzisyenleri bünyesinde bulunduran Tekfen Filarmoni Orkestrasınca seslendirilen “Üç Denizin Sesi” senfonisi CD olarak piyasaya çıkan Mirzayev’in bu eseri 2006 yılı içinde Paris, Brüksel ve Berlin’de seslendirildi.Eserde ünlü neyzen Ercan Irmak solist olarak yer aldı..

Mirzayev’in ayrıca 21 Nisan 2007’ de İstanbul senfonisi adlı eseri, dünyanın en büyük şeflerinden biri olan Alexander Rahbari’nin yönetiminde İstanbul Senfoni orkestrası tarafından seslendirildi. Yine İlyas Mirzayev imzasını taşıyan “Davet” adlı eseri, Ercan Irmak ve bizzat kendisi tarafından Cemal Reşit Rey konser salonunda Irmak ve Mirzayev hayranlarına bir müzik ziyafeti olarak sunuldu. Davet’in CD’ si de müzik marketlerde yerini aldı.

İlyaz Mirzayev müziği şu kelimeler ile açıklamaktadır:
"Müzik aracılığıyla insanlara kardeşlik mesajı vermek istiyorum. Ne yazık ki günümüzde diller insanları birleştireceğine ayırıyor. Müzik ise herkesi birleştiren evrensel bir dil. Savaşların durması ve barış için müzik en iyi araçtır. Doğu müziği çok mistik ve zengin, aynı zamanda da keşfedilmemiş. Kendi kültürlerimizi unutmamalıyız, bu bizim hazinemiz. Dünya vatandaşı olarak felsefemizi ve müziğimizi tüm dünyaya anlatmamın Tanrı’ya karşı borcumuz olduğuna inanıyorum."