Golden Horn Brass

Golden Horn Brass

Ülkemizin önde gelen sanatçılarından oluşan Türkiye’nin ilk bakır nefesli beşlisi GOLDEN HORN BRASS ; 'Bakır Nefesli Enstrümanları' konserler aracılığıyla daha yaygın ve popüler hale getirmek amacıyla Begüm(Gökmen) Azimzade tarafından kuruldu ve çalışmalarına 2004 Temmuz ayında başladı. Bünyesindeki sanatçıların hepsi klasik batı müziği eğitimi almış olup, halen Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarındaki görevlerinin yanı sıra bu grup ile sanat yaşamlarını sürdürmektedirler. Klasik, jazz, pop, Anadolu ezgileri ve tüm bu türleri kendi üslubu ile birleştirip ülkemiz ve dünya kültürlerinin müziksel sentezini oluşturan geniş bir repertuara sahiptir.

2 trompet, korno, trombon ve tubadan oluşan grup,okullarda, acık hava ve kapalı salonlarda gerçekleştirdikleri konserlerle gençlerin zihinlerinde, müziğin ulaşılabilir bir kaynak olduğunu yerleştirmek; öğrencilere müzikle hayat arasında ilişkiyi göstermek ve gençlerle sanat arasındaki mesafeleri ortadan kaldırmayı hedeflediler. Yüksek kültür seviyesi gerektiren, Avrupa kökenli bir müzik türü olarak kabul edilen “klasik müzik”  anlayışı algısını kırmak ve sadece dışarıdan bakan bir “öteki göz” olmaktan çıkarıp,  iyi bir müzik dinleyicisi düzeyine getirmeyi ve bu gençlerin dünyaya olan algılarına yeni bir boyut kazandırmayı amaçladılar. Bu amaç doğrultusunda, program seçiminde  titiz  davranan  topluluk, Barok dönemden günümüze uzanan renkli repertuvarına ek olarak, birçok Türk besteciye de eser siparişinde bulundu.

Ülkemizde daha önceleri denenen ama devam edemeyen beşli grupların ardından, daha geniş kitlelerin bakır nefesli enstrümanın ses zenginliğiyle tanışmasında etkili oldular.2007 yılında yine bir ilke imza atarak "eğitim konserleri" başlığı altında başlattıkları konserler dizisini, ilköğretim okullarında gerçekleştirdikleri performanslarıyla pekiştirdiler.

Bugüne kadar vermiş oldukları konserler;

İtalyan  Kültür  Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Afyon KültürMerkezi, Aksanat Kültür Merkezi, Expo Tv, MSÜ Oditoryum, 1.Bodrum D-MARİN Klasik Müzik Festivali, Bilgi Üniversitesi, Akatlar Kültür Merkezi,Esma Sultan yalısı,İsmail Tarman ilkögretim Okulu, Yaprak Sandalci ev konserleri dizisi7, Avusturya Kültür ofisi, Galatasaray Üniversitesi, Gaziantep Ferit Ginol Kültür Merkezi ,9.UluslararasıSide Kültür ve Sanat Festivali, Dame de Sion lisesi, 3.İzmir nevruz festivali, Bodrum yeni yıl sokak senlikleri(kar sanat-bodrum belediyesi işbirliği ile)Bilkent üniversitesi, Alman konsolosluğu anma günü töreni,KAİ vakfi nevruz kutlaması konseri, Eskisehir Anadolu Universitesi,İstanbul Rotary Klup konseri,Koc universitesi Sevgi gonul oditoryumu,Cunda Adası-AimaMuzik Akademisi Bahar Konseri, 5.uluslararası Marmaris Muzik Festivali-(martı hotel,antik klise)Barınyurt huzurevi-Ankara Cagdas Sanatlar Merkezi-Birlesmis Milletler 60.yıl kurulus gecesı ozel konseri,Tamirane-Ritz Carlton odul toreni(capital dergisi en başarılı 500 sirket ödül töreni),izmir sanat konseri.Turkan Saylan Kultur Merkezi,Sureyya Operası bahar konseri.

NORİYOSHİ MURAKAMİ-TUBA

1978 Yılında Japonya’da doğan Yoshi; ilk olarak 1993 yılında Tuba eğitimine Hiroyuki Matsushita ile başladı.1997-2000 yıllları arasında Showa Akademisinde Kensuke Yao ile çalıştı.1995 yılında solo enstruman dalında birincilik ödülü,1998 yılında 3.lük ödülü kazandı. Hokkaido’da(Japonya) Friz KANZIK ile; Tokyo’da Floyd O Cooley,(San Francisco Senfoni Orkestrası’nın tubacısı) ile, Tokyo’da Roger BOBO (Lozan konservatuvarı profesorü) ile masterclasslara katıldı.Bugune kadar çaldığı orkestralar; Showa Akademia Symphoniker, Collegium Musicum Schloss Pommersfelden, Uluslararası Attergau Orkestrası,Hamamatsu Filarmoni Orkestrası, Göttinger Senfoni Orkestrası,Bilkent Senfoni Orkestrası‘dır.Bunun dışında birçok oda müziği grubu ile konserler vermis ve solistlik yapmıştır.Esbrasso bakır nefesli beşlisi, Karl Jeitler nefesli grubu,Tubatet Hannover dortlusu bugüne kadar beraber konser verdiği gruplardır.2010 yılında  Bilkent Senfoni Orkestrasını kazanarak hem Tuba sanatçısı hem de pedagog olarak Turkiye’ye yerleşmis ve Golden Horn BRASS grubundan davet alarak konserlerinde yer almaya başlamıştır.

JULİAN LUPU-TROMPET

Romanya`da doğdu.Öğrenimini Romanya’da “George Enescu” Akademisinde İoan Rusu ile çalıştı. Diplomasını solo trompet ve pedagoji dalında aldı.

Katıldığı Kurslar: 1990 Bayreuth(Almanya) trompet kursu, 1992 Constanta (Romanya) trompet kursu.
Oldukça geniş bir repertuvara sahip albümleri bulunmaktadır. Bunlardan; 4 CD “OLYMPİA” company London ve Dittersdorf, Haydn, Pichl,Mozart, Vivaldi,Rachmaninof etc. Konserler: Napoli,Firenze,Parma,Palermo,Milano(İtalya), Oradea, İaşi, Arad, Cluj, Bucharest(Romanya), Rennes, Paris, Marsilia(Fransa), Laussane, Sion, Zürich(İsviçre), Köln, Düsseldorf, Hamburg, Bamberg, Hannover(Almanya), Ankara,İstanbul,Eskişehir, İzmir, Adana(Türkiye), Barcelona, Madrid, Murcia,Valencia(İspanya) ,Tokyo(Japonya). Serge Baudo,Alexander Dimitriev,Massimo Freccia,Jean Fournet,Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez İzguierdo, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi,Emil Tabakov, Gürer Aykal, Yoel Levi, Vladimir Aschenazy gibi ünlü şeflerle birlikte konserler gerçekleştirmiştir. 2008 yılının Ekim ve Kasım ayında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde J.G.B. Neruda ve A. Vivaldi koncertolarini seslendirdi. 2009 yılında ise Bilkent Senfoni Orkestrası ile Sostakovich Piyano ve Trompet konçertosunu Gürer Aykal yönetiminde seslendirdi.

Aldığı Ödüller : National Concours of İnterpretation 1989,1991,1992, Constanta 1992(Romanya), Bayreuth 1990(Almanya). Halen Bilkent Senfoni Orkestrasında solo trompet ve grup şefliği görevlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

PETER KORNER-TROMBON

2 Mart 1974 ‘de Almanya’ da doğdu. İlk Trombon dersini Frankfurt Müzik Yüksek Okulu Profesörü ve Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrası solo Tromboncusu Oliver Siefert’ten aldı.

1993 – 1999 öğrenim yıllarında Detmold Müzik Yüksek Okulunda Prof. Heinz Fadle ile çalıştı.1998 – 1999 Detmold Müzik Yüksek Okulunda Müzik Pedagoji okudu.

1995 – 1999 öğrenim yıllarında Weimar ‘’Franz Liszt’’ Müzik Yüksek Okulunda Prof. Arminn Bachmann’ın talebesi oldu.
Weimar Müzik Yüksek okuldan pekiyi dereceyle mezun olduktan sonra 1999 – Haziran 2002 kadar Berlin Filarmoni Orkestrası’nın solo tromboncusu Prof. Wolfram Arndt ile Münih Müzik Yüksek Okulunda Doktora Diploması yaptı.

Yaptığı aktiviteler arasında birçok orkestralar yer almakta;

1995 yılında Detmold Operasında 1. ve 2. trombon; 1996 – 1997 yılında Nürnberg Operasında Solo trombon, 1997-98 yılında ‘’Beethovenhalle Bonn’’ Solo trombon ve daha sonra 1998-99 yıllında DSO Berlin Radyo Senfoni Orkestrasında Solo tromboncu olarak görevde bulundu.

Berlin Philharmonie orkestrası trombon sanatçıları Olaf Ott ( Solo trombon) ve Hermann Baumer ‘dan (bas trombon) ders aldı.
1997 yılında Junge Deutsche Philharmonie üyeliğini kazandı.1997 yılında 1.trombonda yer aldığı kuartetiyle ‘’Jan Koetsier’’ Yarışmasında birincilik ödülünü aldı.

1997 yazında Bayerischer Rundfunk orkestra akademisine katıldı. 1997 – 1999 yılları arasında ‘’Villa-Musika-Stiftung’’ bursu aldı.

Yaptığı meister kurslar arasında:

Alan Trudel (Kanada’da Solist),Prof Viktor Summerkin (St. Petersburg),Dankwart Schmidt (Münih Filarmoni Orkestrası),Andreas Kraft (Radio Sinfonie Orchester Stuttgart).
Prof. Bernhard Klapproth (Çembalo ve Barok oda müziği). Peter halen Bilkent Senfoni Orkestrasında trombon sanatçısıdır ve aynı zamanda Bilkent Üniversitesi’nde trombon hocası olarak görevini sürdürmektedir.

ELMAR AZİMZADE-TROMPET

Trompet eğitimini Azerbaycan'da ünlü  çocuk müzik  eğitimcisi ve orkestra  şefi  olan babası Refik Azimov'dan almaya sekiz yaşında başlayan Elmar Azimzade, Bakü Devlet Müzik Akademisi'nden 1993 yılında trompet bölümünden  Yüksek  Lisansı tamamlayarak  mezun oldu.  "Dünya Trompetçiler Derneği Başkanı " ünlü  Timofey  Dokşitser'in  sınıfında  Lise  eğitimini tamamladı  ve  1982'de Bakü'de  düzenlenen Ulusal Üflemeli  Sazlar Yarışması'nda Birincilik,1984 yılında Bakü'de  açılan  Kafkas Uluslararası  Müzik  İcracılarının Yarışmada ise Üçüncülük ödülünü kazandı. Azerbaycan'da Bakü Senfoni ve Filarmoni Orkestraları, Polonya'da Lublin Senfoni Orkestrası, Türkiye'de Bilkent Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Orkestrası, Akbank oda orkestrası ve İstanbul Filarmoni ve Tekfen Filarmoni Orkestralarında görev aldı. Golden Horn Brass Quintetin fikir babası  ve üyesi olan Azimzade İstanbul Brass Band oda müziği gruplarında da yer almaya devam etmektedir. 1995 yılından bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin orkestrasında  solist trompetçi olarak  çalışmaktadır.

BEGUM AZİMZADE

1991 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin açmış olduğu sınavı kazanarak Prof. Mahir Çakar   ile korno eğitimine başlayan Begüm (Gökmen)  Azimzade, yüksek şeref derecesi ile 2000 yılında mezun oldu. İlk olarak yurtdışında Almanya'nın Cloppenburg kentinde düzenlenen korno sempozyumuna katılarak başlayan Azimzade ,1997 yılında Almanya' nın Bayreuth kentinde yapılan Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası'nın sınavlarını kazanarak arka arkaya üç defa burslu olarak çalmaya hak kazanmış ve burada Christian Lampert ile çalışma imkanı bulmuştur. Ayni zamanda California Üniversitesi müzik bölümü dekanı ve orkestra şefi olan Larry Livingston kendisine Amerika'da İdyllwild Festival Orkestrasında çalması için burs sağlamıştır.

Yurtdışında birçok workshop ve gençlik orkestralarına katılmış daha sonra İstanbul'a yerleşerek. 2002'de Yüksek Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvar'ında Cem Köse ile tamamlamıştır. Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, İstanbul Filarmoni ve Tekfen Filarmoni Orkestraları, Milli Reasürans Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası gibi topluluklarda görev almıştır. Golden Horn Brass Quartet adıyla başlayıp beşliye dönüşen Golden Horn Brass  Kentet grubuyla Türkiyede bir ilke imza atmış ve profesyonel anlamda konserlerine halen devam eden grubun kurucusu ve üyesidir. 2008 yılında Avusturyadan gelen Sonus Brass tarafından seçilerek grupla birlikte Avusturya'nın 5 şehrinde konserlerde yer almıştır. M.S. Ü. Devlet Konservatuarı'nda  2004 yılından beri Araştırma Görevlisi olarak çalışmakta ve son olarak İlköğretim okullarında ve Anadolu'nun kentlerinde bakir nefesli enstrümanları tanıtmak amacıyla konserler düzenlemektedir.