BİLET AL
Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası

Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası

Festival Strings Lucerne

1956 yılında Wolfgang Schneiderhan ve Rudolf Baumgartner tarafından kurulan Festival Strings Lucerne, yıllardır dünyanın önde gelen oda orkestralarından biri olarak kabul edilmiştir. Coşkulu tarzı, "altın sesi" (Washington Post) ve köklü geleneği sayesinde türünün diğer örnekleri arasında farklı bir profil çizer. Rudolf Baumgartner'ın ardından, 1998 yılında Achim Fiedler müzik direktörü olarak görev yapmaya başladı. Düzenli olarak Avrupa, Amerika ve Asya turnelerine çıkan orkestra, çeşitli ülkelerdeki önemli festivallerde ve konser salonlarında sahne almaktadır. Topluluk, her yıl yaşadıkları şehirde düzenlenen LUCERNE FESTİVAL'deki performanslarının yanısıra, 2003 yılından bu yana KKL Luzern'de gerçekleştirilen konser serisi ile de adını duyurmakta.

Orkestra bugüne dek düzenli olarak Yehudi Menuhin, Clara Haskil, David Oistrakh, Wilhelm Kempff, Anne-Sophie Mutter, Pinchas Zukerman, Maxim Vengerov ve Mischa Maisky gibi dünyaca ünlü solistler ile çalıştı.

Zengin repertuarında yaylı grubundan oda orkestrasına ve Barok tarzdan çağdaş müziğe kadar geniş bir yelpazedeki besteler yer alıyor. 50 yılı aşkın diskografisinde ise; Deutsche Grammophon, Decca, Denon, Eurodisc, Oehms ve Sony için piyasaya çıkardığı LP ya da CD albümler bulunmakta. Orkestranın ayrıca Frank Martin, Jean Françaix, Bohuslav Martinu, Sándor Veress, Iannis Xenakis, Krzysztof Penderecki ve Beat Furrer gibi önemli bestecilere ait 100 eserin prömiyerini yapmış olması, kazandığı olağanüstü ünün haklı bir kanıtıdır.

Achim Fiedler, Orkestra Şefi

Stuttgart'da doğan Achim Fiedler, Köln Müzik Akademisi ve Londra'daki Guildhall Müzik Okulu'nda keman eğitimi aldı. Sonraki yıllarda çalışmalarını Franco Gallini ile Milano’da ve Thomas Ungar ile Stuttgart’da orkestra şefliği üzerine yoğunlaştırdı. Yine orkestra şefliği dalında burslu olarak Tanglewood (ABD)’ye davet edilen Fiedler, Bernard Haitink ve Carlo Maria Giulini'nin asistanlığını yaptı. 1997 yılında Herbert von Karajan maddi destek bursunu aldı. 1996 yılında İspanya’daki Cadaqués Uluslararası Orkestra Şefliği Yarışması’nda aldığı birincilik ödülü de dahil olmak üzere, uluslararası birçok yarışmada orkestra şefliği dalında ödüle layık bulundu. Hem senfoni hem de oda orkestrası repertuarlarıyla çalışmaktadır. Festival Strings Lucerne’nin yanısıra; bugüne dek Sächsische Staatskapelle Dresden, Konzerthausorchester Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, Wiener Kammerorchester, Real Orquesta Sinfónica de Sevilla ve Orquestra Simfónica de Barcelona e Nacional de Catalunya Orquesta gibi dünyaca ünlü çeşitli orkestralar ile çalıştı.

Daniel Dodds, keman

Avustralya ve Çin kökenli bir ailenin beş çocuğundan ikincisi olarak Avustralya'da büyüyen Daniel Dodds, ilk performanslarını beş yaşındayken sergiledi.

17 yaşındayken Avustralya'dan ayrılan Dodds, kazandığı çeşitli burslar sayesinde keman eğitimine Prof. Gunars Larsens ile İsviçre'deki Musikhochschule of Lucerne’de devam etti. Buradaki eğitimini üç diploma alarak başarıyla tamamladı. Rudolf Baumgartner, Franco Gulli, Keiko Wataya ve kemanın altın çağı ustalarından biri olan Nathan Milstein ile ortak çalışmalarından esinlenerek, keman çalışmalarını daha da geliştirdi. Katıldığı Milstein’ın master sınıfında Paganini Caprice’lerinden birini çaldıktan sonra, Milstein etrafındakilere dönüp "Kim bu adam? Paganini’nin  torunu olabilir mi? " diye bağırmıştı.

Daniel Dodds’un kariyeri, belli bir çizgiyi takip etmeksizin, deneyim açısından orkestra, oda müziği ve solo performans alanlarında zengin bir çeşitlilik gösterir. Halen birinci concertmaster olarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde verdiği konserlerde ünlü oda müziği orkestrası Festival Strings Lucerne’e liderlik yapmaktadır. Bu orkestra ile, son yıllarda Lucerne Festival, Tayland, Kuzey Amerika ve Meksika’daki performansları da dahil olmak üzere, düzenli olarak solo konserlere çıkmaktadır. Lucerne Oda Solistleri (Chamber Soloists Lucerne) ’nin üyesi olan Daniel Dodds; nonetlerden düetlere, barok müziğin ilk örneklerinden çağdaş bestecilere ait eserlerin prömiyer performanslarına kadar uzanan ve ayrıca jazz, tango ve Uzak Doğu unsurlarını içeren crossover projeleri içine alan zengin bir repertuara sahiptir. Chamber Soloists Lucerne ile İsviçre, Güney Amerika, Hindistan ve Çin’de çeşitli konserler verdi.

Şubat 2007’de ilk kez çalıştığı Berlin Filarmoni eşliğindeki başarılı sahne performansının yanısıra, solo kemancı olarak Festival Strings’in Güney Amerika turnesinde Arjantin, Brezilya, Peru, Ekvador ve Kolombiya’da; Philharmonisches Orchester Giessen ve Folkwang Kammer Orchester Essen ile Almanya’da; ve 2008 yılında Festival Strings Lucerne ile Kuzey Amerika ve Meksika’da sahneye çıktı.

Daniel Dodds, Festival Strings Lucerne Vakfı tarafindan cömertçe kendisine verilen, 1717 tarihli bir Stradivarius "ex Baumgartner" çalmaktadır.

Halen eşi ve iki çocuğuyla birlikte Lucerne’de yaşayan sanatçı,  aynı kentte Musikhochschule’da keman eğitimi vermektedir.