10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası?nın Görkemli Performansıyla Açıldı

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası?nın Görkemli Performansıyla Açıldı

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 01 Mayıs 2011 Pazar günü saat 20.00'de Avrupa’nın en ünlü oda orkestralarından Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası’nın Mersin Kültür Merkezi’nde verdiği konserle başladı.

17 Mayıs’a kadar sürecek ve dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapacak olan Festival’in ana programında yer alan  10  konserin ilkinde izleyicinin karşısına çıkan orkestra konserin ilk yarısında Mozart’tan bir senfoni ve bir keman konçertosu, ikinci yarısında da Çaykovski’ den bir serenat seslendirdi.

1998 yılından bu yana orkestranın müzik direktörlüğünü yapan genç Alman şef Achim Fiedler’in başarıyla yönettiği Orkestraya dünyaca ünlü kemancı Daniel Dodds eşlik etti. Yapım tarihi 1717 olan Stradivarius “ ex Baumgarter” model bir keman ile çalan Dodds, konserin ilk bölümündeki solo performansının ardından salondan büyük bir alkış topladı.

1956 yılında kurulan ve bugüne dek Yehudi Menuhin, Clara Haskil, David Oistrakh, Wilhelm Kempff, Anne-Sophie Mutter, Pinchas Zukerman, Maxim Vengerov ve Mischa Maisky gibi dünyaca ünlü solistlere eşlik eden Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası, coşkulu tarzı ve köklü geleneği ile türünün diğer örnekleri arasında çizdiği farklı profilini Mersinli sanatseverlere de hissettirdi.

Konser öncesinde bu yıl “Nevit Kodallı Genç Yetenekler Ödülü”nü kazanan genç Keman Sanatçısı Hasan Gökçe Yorgun’a, Mersin’in sosyal ve kültürel yaşamına katkı sunan kişi ve kurumlara her yıl verilen “Festival Kent Ödülü”nü kazanan Heykeltıraş Hüseyin Gezer’e, “Festival Sanat Ödülü”nü kazanan Keman Sanatçısı Cihat Aşkın’a ve Nevit Kodallı anısına bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Mersin, Portakal Çiçeğine Müzik Arıyor” beste yarışmasını kazanan Melis Öztoprak’a ödülleri Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından takdim edildi.

2007 yılında Avrupa’nın saygın festivallerinin yer aldığı Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Sanat Etkinlikleri Derneği organizasyonu, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Mersin’deki sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürü Remzi Buharalı üstleniyor.

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali