Tarsus St. Paul Anıt Müzesinde Unutulmayacak Konser

Tarsus St. Paul Anıt Müzesinde Unutulmayacak Konser

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 14 Mayıs 2011 Cumartesi günü Mersin’in önemli tarihi mekânlarından Tarsus St. Paul Anıt Müzesi’nde gerçekleştirilen “Prag Solistleri” isimli eşsiz bir konsere ev sahipliği yaptı. Saat 20.00'de başlayan konserde anıt müzeyi dolduran sanatseverler sanatçıların özenle seçtikeri  eserleri büyük beğeni ve ilgiyle dinlediler.

Prag Operası’nın üç ünlü sanatçısını bir araya getiren iki bölümlük konserde, dünyaca ünlü piyanist Pavel Kaspar alışıla gelmişin dışında ilk kez opera sanatçıları Miroslav Dvorsky (tenor) ve Simona Šaturová’ya (soprano) eşlik etti. Konserde Çek Cumhuriyeti’nin dünyada en fazla tanınan bestecisi A. Dvorak’ın yanı sıra Mozart, Strauss, Schubert ve Leon Cavallo’un eserlerini seslendiren grup dinleyenlerine unutulmayacak dakikalar yaşattı.

Konserde sahne alan Soprano Simona Saturova, Prag Ulusal Tiyatrosu ve Prag Devlet Operasındaki sahne performanslarının yanı sıra; dünya çapında pek çok konsere ve şenliğe katılmakta olan bir sanatçı olup, bugüne kadar Thalia Ödülü, Alman Plak Eleştirmenleri’nin "Preisder Deutschen Schallplattenkritik" gibi önemli ödüllere sahip olmuştur.

Tenor Miro Dvorsky, dünyanın dört bir yanında büyük sahnelerde pek çok kez opera performansları sergilemiş ve büyük orkestralarla konserler vermiş olup, şu an farklı sahnelerde performanslarına tüm hızıyla devam etmektedir. CD albüm kayıtları da yine dünyanın dört bir yanında satılmaktadır.

Piyanist Pavel Kaspar ise, Avrupa ülkelerinde çeşitli ödüller almış ve sahne performanslarıyla tüm dünyada büyük beğeni kazanmış bir sanatçı olan Pavel Kaspar ise, bir yandan başarılı albüm kayıtları yapmakta bir yandan da halen önemli  Çek ve uluslararası orkestralarla çalışmaktadır.

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali