Kemanın Genç Starı Mario Hossen Mersin'li Sanatseverleri Büyüledi

Kemanın Genç Starı Mario Hossen Mersin'li Sanatseverleri Büyüledi

Dünyada en büyüleyici Paganini yorumcularından biri olarak kabul edilen Mario Hossen, Türkiye’nin en genç ve başarılı orkestra şefleri arasında yer alan Burak Tüzün yönetimindeki Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası ile birlikte 11 Mayıs 2011 Çarşamba günü saat 20.00'de Mersin Kültür Merkezi’nde muhteşem bir konser verdi.

Bugüne kadar verdiği 6 Paganini ve 24 nolu Capricci konseri hem eleştirmenler hem de seyirciler tarafından büyük beğeniyle karşılanan Mario Hossen, konserin ilk yarısında 1749 yılı yapımı 262 yaşındaki GB Guadagnin kemanıyla harikalar yarattı. Sanatçı orkestra eşliğinde Paganini, Mozart ve de Sarasate’den seçtiği eserlerle dinleyicileri kendinden geçirdi. Sanatçı aldığı yoğun alkışlar sonrasında Paganini’nin Capricci’lerinden birini seslendirdi.

Konserin ikinci yarısında sahnede devam eden Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, E.Grieg den Yaylı Orkestrası için İki Hüzünlü Melodi ve Ulvi Cemal Erkin in Sinfonietta adlı eserlerini seslendirdi.

Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, 1999 yılında Mersin’e yerleşen İstanbullu sanatçılar tarafından kuruldu. Kurulduğu tarihten bu yana Nezih Seçkin, Serdar Yalçın, Ronnen Nissan, Münif Akalın, Naci Özgüç, Cem Mansur, İbrahim Yazıcı, Burak Tüzün, Hakan Şensoy, Saim Akçıl, Koral Çalgan, George Shimşirov, Mehpare Karamenderes, Tolga Taviş ve Oğuzhan Kavruk gibi şefler ile çalışan orkestra, ülkemizin önde gelen pek çok solistine eşlik etti.

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali