Şefika KUTLUER ve Eskişehir?in Genç Orkestrası Mersin?i Büyüledi

Şefika KUTLUER ve Eskişehir?in Genç Orkestrası Mersin?i Büyüledi

10.Mersin Uluslararası Müzik Festivali 07 Mayıs 2011 Cumartesi günü saat 20.00'de Mersin Kültür Merkezi'nde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın verdiği ve flüt sanatçısı Şefika Kutluer’in de solist olarak katıldığı konserle izleyicilerine yine bir klasik müzik şöleni sundu.

Şef Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası konserin birinci bölümünde değerli sanatçı Şefika Kutluer’in flütü eşliğinde P.A.Genin’in Venedik Karnavalı Teması Üzerine Çeşitlemeleri ile Demersseman op 82, 6 Nolu İtalyan konçertosunu seslendirdi. İkinci bölümde ise orkestra, A. Dvorak’ın Slav Dansları adlı eserini yorumladı.

2002 yılında kurulan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ülkemizin en genç ve kalitesiyle çıkış gösteren sanat kurumlarının başında gelmektedir. Özellikle Anadolu’da çok sesli müziği yaygınlaştırmayı hedefleyen orkestra; dinamizmi, program içeriği ve icra yönüyle dinleyicilerinin beğenisini kazanmaktadır.

Sahip olduğu yetenekle, New York Times eleştirmenleri tarafından “Sihirli Flüt” olarak adlandırılan, 5 kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turneleri ve festivallere katılan Şefika Kutluer ayrı bir renk kattığı gecenin sonunda hayranları için CD lerini imzaladı.

2007 yılında Avrupa’nın saygın festivallerinin yer aldığı Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Sanat Etkinlikleri Derneği organizasyonu, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Mersin’deki sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürü Remzi Buharalı üstleniyor.

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali