Kilisede Önce Bir Kuartet Sonra Bir Duo

Kilisede Önce Bir Kuartet Sonra Bir Duo

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 09 Mayıs 2011 Pazartesi günü saat 20.00'de Mersin Latin Katolik Kilisesi’nin tamamını dolduran izleyicilerini ilk olarak Aspendos Quartet ile sonra da keyifli bir Piyano & Ney dinletisi ile buluşturarak sıra dışı bir konser sundu.

Konserin birinci bölümünde Erkin Onay (1. keman),  Ebru Esma Davran (2. keman), Murat Cangal (viyola) ve Kerem Aykal (viyolonsel) gibi birbirinden deneyimli müzisyenlerden oluşan Aspendos Quartet, önce Bilkent Senfoni Orkestrası solo klarnet sanatçısı Nusret İspir’e Mozart’ın klarnet beşlisinde eşlik etti. Bu bölümün ikinci eseri olan Ulvi Cemal Erkin’in Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nü Aspendos Quartet seslendirdi.

Konserin ikinci bölümünde ise Piyano & Ney İkilisi’ni oluşturan İlyas Mirzaev (Piyano) ile Ercan Irmak (Ney) farklı yörelerden türkü ve ezgilerden oluşan programlarıyla izleyicileri bambaşka bir âleme sürüklediler.

Devlet Opera ve Balesi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Hacettepe Devlet Konservatuvarı’nın birbirinden deneyimli müzisyenlerinin 2010 yılında bir araya gelerek oluşturdukları Aspendos Quartet, ilk konserlerinden bu yana sanat camiası ve müzik otoritelerinden tam not almayı başarmıştır.

Uluslararası başarılarının yanında Türkiye’de de çalışmalar yapan Azerbeycan asıllı besteci İlyas Mirzayev’in, 1980 yılına kadar kaval çaldıktan sonra neyzenliğe adım atan Ercan Irmak’ın 1999’da başlayan ortaklığı ise günümüze kadar farklı eserlerde boy göstermiş ve geniş bir hayran kitlesi toplamıştır.

2007 yılında Avrupa’nın saygın festivallerinin yer aldığı Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Sanat Etkinlikleri Derneği organizasyonu, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Mersin’deki sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürü Remzi Buharalı üstleniyor.

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali