Flamenko Ateşi Mersin Uluslararası Müzik Festivali?ni Tutuşturdu!

Flamenko Ateşi Mersin Uluslararası Müzik Festivali?ni Tutuşturdu!

İspanya’da defalarca Yılın Dansçısı olarak ödüllendirilen ve hem ülkesinde hem dünyada Flamenko dansının en büyük ismi olarak değerlendirilen Aida Gomez ve grubu 06 Mayıs 2011 Cuma günü saat 20.00'de 10.Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Mersin Kültür Merkezi’nde izleyicileri kendinden geçiren muhteşem bir gösteri sahneledi.

“Carmen” isimli son prodüksiyonları ile dünya turnesi kapsamında Mersin’e gelen grup, Bizet’in unutulmaz Carmen operasının müzikleri ile özenle hazırlanmış bir koreografi sunarken, Jose Antonio Rodriguez tarafından gösteriye özel bestelenmiş Flamenko eserleri ile de sahneyi topuk sesleriyle doldurdu.

İspanya’daki prömiyerin ardından “En seksi Carmen” ifadesiyle başlıklara taşınan Aida Gomez, genç ve çok başarılı bir ekipten oluşan dans grubu ile birlikte herkesin bildiği klasik hikayeyi coşkulu, şehvetli ve aşk dolu bir yorumla adeta dans şölenine çevirdi. Salonu kapasitesinin üzerinde dolduran seyirciler, gösteri bitiminde sanatçıları ayakta alkışladı.

Küçük yaşta İspanyol klasik dansı üzerine çalışmalarına başlayan Aida Gomez, yıllarca önemli eserlerde pek çok ünlü sanatçı ile yaptığı çalışmalardan sonra grubunu kurarak kendi prodüksiyonlarını yapmaya başladı. İspanya Kültür Bakanlığı onu İspanyol Ulusal Balesi için Sanat Yönetmeni seçti ve Ulusal balenin başındaki en genç sanat direktörü oldu. 2001 yılında kendi prodüksiyon şirketini kuran Gomez, Carmen’den önce her biri farklı ödüller kazanan çok başarılı eserler de üretti.

2007 yılında Avrupa’nın saygın festivallerinin yer aldığı Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Sanat Etkinlikleri Derneği organizasyonu, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Mersin’deki sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürü Remzi Buharalı üstleniyor.

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali