Piyanonun Yükselen Yıldızı Nikolai Tokarev Mersin'de Parladı

Piyanonun Yükselen Yıldızı Nikolai Tokarev Mersin'de Parladı

1 Mayıs’ta başlayan, 10 konser ve toplam 19 etkinlikle dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapan 10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 17 Mayıs 2011 Salı günü saat 20:00'de gerçekleşen muhteşem bir kapanış konseriyle sona erdi.

Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Piyanist Nikolai Tokarev’e eşlik ettiği konser Mersin Kültür Merkezi’nde yapıldı. Nikolai Tokarev’in muhteşem performansı seyircilere unutulmaz dakikalar yaşattı. Yoğun alkışlarla defalarca sahneye davet edilen sanatçı seyircilerin ısrarlı alkışları karşısında ve seslendirdiği A. Haçaturyan’ın Kılıçların Dansı adlı bis parçasıyla sanatseverleri bir kez daha büyüledi.

Uluslararası otoritelerin ünlü piyanist Lang Lang ile eşdeğer tuttukları genç sanatçı Nikolai Tokarev, Türkiye’de ilk kez Türkiye’de konser verdi. Her yıl festivale destek veren Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirdiği konserde Rachmaninov’un 3 numaralı piyano konçertosunu seslendiren sanatçı unutulmaz performansıyla seyirciden tam puan aldı.

İkinci bölümde ise Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası M. Ravel’in “La Valse” ve “Bolero” adlı eserlerini başarıyla yorumladı.

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali